A napfénynek számos pozitív hatása van, kezdve a fotoszintetizáló élet fenntartásától, egészen a D-vitamin előállításáig. Azonban a napfény hatása a bőrre már korántsem ilyen kedvező. De miért is olyan fontos a napvédelem és a leégés elleni harc?
Az emberek többsége fényvédőt csak a nyaralás során vesz a kezébe, naptej formájában. Pedig ma már kutatások által bizonyított, hogy a fényvédelem az év mind a 365 napján fontos. Nem csak azért érdemes foglalkozni vele, mert hozzájárul bőrünk fiatalon tartásához, hanem mert rengeteg káros bőrelváltozást is megelőzhetünk vele.
Ha valaki még tisztában is van vele, hogy a mindennapi fényvédelem mennyire fontos, akkor is felmerülhetnek kérdések: például, hogy hogyan és milyen gyakran kell használni a fényvédőt, mit jelent az SPF és milyen bőrelváltozásokat tudunk elkerülni általa? Többek között ezeknek a kérdéseknek járunk utána ebben a cikkben.
A napfény hatása a bőrre rosszabb, mint gondolnánk
A napfény – különösen az UVA- és az UVB-sugarak – okozhatnak leégést, korai bőröregedést, szemkárosodást, napallergiás és fototoxikus reakciókat és akár bőrrákot is. Orvosok és bőrgyógyászok szerint a bőrrák több, mint 90%-a a napsugárzás eredménye. Nagyon fontos tehát, hogy hangsúlyt fektessünk a megelőzésre – ami ebben az esetben a fényvédelem.
Fényvédelem télen – nyáron
Egy 2013-as kutatás szerint: „A klinikai bőröregedést nagymértékben befolyásolják a külső tényezők, különösen a napártalom. Az UV-sugaraknak való kitettség az arcon megjelenő bőröregedés jeleinek mintegy 80%-áért felelős.”
Tehát mi az a fényvédő?
A fényvédő (más néven fényvédős hidratáló, nappali krém, és ha egész testre való kiszerelést takar, akkor naptej) egy hidratáló alapú formula, amit különböző típusú és hatékonyságú fényvédő összetevőkkel dúsítanak.
A fényvédő lehet fizikai vagy kémiai. A kettő közötti különbség az általuk biztosított
védelem módja. A fizikai fényvédők visszatükrözik az UV sugarakat, a bennük található ásványi anyagok által. A kémiai fényvédők viszont elnyelik azokat.
Mi az az SPF és mekkora faktorszámú fényvédőt érdemes használni?
Hol és hogyan érdemes használni a fényvédőt?
Alkalomtól függ
A mennyiség meghatározása
Arra, hogy mennyi fényvédőt érdemes használni, nincsen általános szabály, azonban van egy módszer a mennyiség általános meghatározásához: Használjunk minden területhez egy vastag csík naptejet, mely a középső ujj végétől a csuklóig ér.
Nem árt várni
A fényvédő felvitele után várjunk 30 percet, mielőtt napra megyünk és ismételjük meg minden 2 órában – vagy miután úsztunk, izzadtunk, megtörölköztünk.
Hatása az idő múlásával csökken
Az alábbi kutatásban is bizonyították, hogy a fényvédő hatása az idő múlásával csökken. Azt vizsgálták, hogy milyen mértékű az arcbőr fényvédelme fényvédő nélkül, felkenéskor, majd 3 és 6 óra elteltével.
A képek azt jól szemléltetik, hogy idővel romlik a fényvédő hatékonysága, még akkor is, ha egész nap csak otthon vagy az irodában ülünk. Ezért nagyon fontos bőségesen bekenni az adott területet és rendszeresen újrakenni, hogy megelőzzük a leégést.
A napsugárzás negatív hatásai a bőrre
1. Napégés
Hogyan előzhetjük meg?
– kerüljük a napfényt 10-16 óra között – használjunk fényédőt
Hogyan kezeljük?
– hűtsük a bőrt, például egy hideg kendővel
– használjunk napozás utáni bőrnyugtató termékeket
Komolyabb napégés, felhólyagosodás esetén azonnal forduljon orvoshoz!
2. Napallergiák
3. Gyógyszer okozta fényérzékenység
4. Korai bőröregedés
5. Bőrrák
Aktinikus keratózis
– Sok évnyi napsugárzás okozta száraz, pikkelyes foltok a bőrön,
– rózsaszín, piros vagy barna színben,
– 0,5 és 3 cm közötti szélességben,
– arcon, nyakon, alkaron és kézfejen és (férfiaknál) a fülek szélén és kopasz fejbőrön, valamint (nőknél) a lábakon térd alatt találhatóak.
Bazálsejtes karcinóma
– kicsi, lassú növésű, fényes, rózsaszín vagy piros daganat,
– melyet, ha elhanyagolnak, kérgessé válik, vérzik vagy fekéllyé alakul,
– az arcon, fejbőrön, füleken, kezeken, vállakon és háton találhatóak.
Melanóma
– a legsúlyosabb bőrdaganat,
– jele lehet egy új anyajegy megjelenése,
– vagy egy már meglévő alakjának megváltozása,
– szabálytalan alakú és nagyobb, mint 6 mm,
– a test bármelyik részén megtalálható.
Hogyan építsük be a fényvédelmet a mindennapi rutinba?
A felkenés után várjunk 8-15 percet sminkelés előtt, öltözködés előtt.
Ne tartózkodjunk napon a déli órákban.
Válasszunk megfelelő ruházatot nyáron is.
Ha bőrérzékenységgel küzdünk, használjunk magasabb faktorszámú fényvédőt.
Vegyünk részt rendszeres bőrgyógyászati vizsgálaton, anyajegyszűrésen – minél több anyajeggyel rendelkezünk, annál gyakrabban!
Természetesen nem szabad elfelejteni, hogy a napsugárzásnak rengeteg pozitív hatása is van, – mint a kedélyállapot javítása és a D-vitamin termelés – így használjuk ki bátran a jó időt – csak sose hagyjuk otthon a fényvédőt!
Szeretné megnézetni anyajegyeit? Jelentkezzen be konzultációra!